Niemal co trzeci senior z województwa mazowieckiego, czekający na miejsce w domu opieki, ma nadciśnienie. Sześć na dziesięć osób z tej grupy potrzebuje wsparcia w zakresie higieny osobistej. Z jakimi wyzwaniami mierzą się mazowieccy seniorzy i jak wygląda ich kondycja na tle ogólnopolskim? Tego i wielu innych ciekawych rzeczy można dowiedzieć się z raportu przygotowanego przez portal Seniore.pl.
Mazowieckie: dane demograficzne
Już ponad 2200 zgłoszeń w skali ogólnopolskiej znajduje się w bazie osób poszukujących miejsca w placówce opiekuńczej prowadzonej przez portal Seniore.pl. Niemal co dziesiąte dotyczy seniorów z województwa mazowieckiego. Tym samym Mazowsze jest trzecim najliczniej reprezentowanym regionem w bazie, po województwie śląskim i dolnośląskim.
Wśród informacji, które analizuje portal Seniore.pl, przygotowując raport o kondycji polskich seniorów poszukujących miejsca w placówce opiekuńczej, znajdują się m.in. dane dotyczące płci i wieku oczekujących. Statystyki dla województwa mazowieckiego odzwierciedlają trendy ogólnopolskie. Najliczniejszą grupę stanowią kobiety (67,3%), zaś pod względem wieku, najwięcej zgłoszeń dotyczy osób w dziewiątej dekadzie życia (36,9%). Mazowsze może pochwalić się jednym z najwyższych w Polsce odsetków seniorów w wieku powyżej 90 lat (wśród oczekujących na miejsce w domu pomocy społecznej). Aż 28,8% zgłoszeń z tego regionu dotyczy właśnie grupy najstarszych seniorów. W skali ogólnopolskiej odsetek ten jest niższy o niemal 6 punktów procentowych.
- Stosunkowo duża liczba osób po 90. roku życia, w naszym zestawieniu dla województwa mazowieckiego, może wskazywać na dwa zjawiska. Po pierwsze, rosnący udział osób w wieku 90 lat i starszych w społeczeństwie, wskazuje na wydłużający się czas życia. I to wydaje się być dobrą wiadomością, zwłaszcza dla mieszkańców Mazowsza. Z drugiej strony, może być to również symptomem niezaspokojonej potrzeby w zakresie dostępnych miejsc w placówkach opiekuńczych dla osób najbardziej wymagających pod względem profesjonalnej opieki w tym regionie – komentuje Paweł Moczulski, założyciel portalu Seniore.pl
Stan zdrowia mazowieckich seniorów
Starzejące się społeczeństwo to wyzwanie nie tylko społeczne, ale także zdrowotne. Szczególne wyzwanie stanowią zwłaszcza choroby przewlekłe. Najwięcej seniorów z województwa mazowieckiego zmaga się z nadciśnieniem, demencją i cukrzycą. Podobnie jest zresztą w skali ogólnopolskiej. Jednak odsetek osób z nadciśnieniem wśród oczekujących na miejsce w placówce opiekuńczej jest wśród mazowieckich seniorów wyższy o ponad trzy punkty procentowe niż ogólnopolski. Blisko co trzeci mazowiecki senior (29,9%) zmaga się z nadciśnieniem.
Jednocześnie należy zauważyć, że na tle pozostałych regionów Polski, mazowieccy seniorzy, przynajmniej deklaratywnie, cieszą się dość dobrym poziomem sprawności fizycznej. Ponad połowa z nich (51,9%) to osoby sprawne fizycznie, podczas gdy dla całego kraju odsetek ten wynosi 48,9%. Największe wyzwanie w codziennym funkcjonowaniu dla seniorów z Mazowsza stanowi higiena osobista. Jedynie 39,6% spośród tych, którzy czekają na miejsce w domu pomocy społecznej, jest w tym zakresie samodzielna. Natomiast aż82% mazowieckich seniorów nie potrzebuje pomocy przy spożywaniu posiłków.
Bliskość (geograficzna) w cenie
Oprócz wieku czy stanu zdrowia, seniorzy wypełniający zgłoszenie do bazy Seniore.pl są proszeni także o podanie preferencji w zakresie odległości placówki opiekuńczej od ich miejsca zamieszkania. Pod tym względem, respondenci mieszkający w województwie mazowieckim, wykazują niewielką skłonność do dalszych podróży. Aż 17,1% zadeklarowało, że szuka domu pomocy społecznej w odległości nie większej niż 20 kilometrów od miejsca zamieszkania, a 38,7% ogranicza się do maksymalnie 50 kilometrów. To daje łącznie ponad 55% seniorów, dla których dystans od domu zamieszkania większy niż 50 km stanowi naprawdę duże wyzwanie. W skali ogólnopolskiej wskaźnik ten nie przekracza 43%.
- Mazowieccy seniorzy poszukują placówki opiekuńczej blisko swojego miejsca zamieszkania. Może to wynikać m.in. z faktu ujęcia w statystykach stolicy i niechęci wielu osób do opuszczania Warszawy i jejnajbliższych okolic. W większości województw najpopularniejszą odpowiedź stanowiła „maksymalnie do 100 kilometrów”. Statystyki dla Mazowsza istotnie różnią się pod tym względem od ogólnopolskich, chociaż podobne tendencje w odpowiedziach możemy znaleźć też np. u seniorów z województwa łódzkiego – powiedział Paweł Moczulski.
Raport o kondycji seniorów: województwo mazowieckie
Raport o kondycji seniorów w województwie mazowieckim został opracowany przez zespół portalu Seniore.pl. Podstawę do jego utworzenia stanowiły informacje zbierane w formularzu zgłoszeniowym do bazy osób poszukujących miejsca w placówce opiekuńczej, która obejmuje ponad 2,2 tys. osób z całej Polski. Na podstawie przedstawionych danych dotyczących m.in. wieku, płci, miejsca zamieszkania, ale także stanu zdrowia, poziomu sprawności, zakresu samodzielności i innych, przygotowany został odrębny raport dla województwa mazowieckiego. Więcej statystyk dostępnych jest na stronie internetowej: https://seniore.pl/raport-mazowieckie.
All rights reserved 2013 - 2025; Deweloper Ads-Center.NET